Anestezi Teknikeri Maaşı Ne Kadar?

Devlet ve özel sektörde anestezi teknikeri maaşları ne kadar sorularına cevap veriyoruz.

Devlet memuru olan veya özel sektörde çalışan bir anestezi teknikerinin maaşı arasında farklı etmenlere göre fiyat farkı bulunmaktadır.

Özel sektörde yeni başlayan bir anestezi teknikeri 2024 yılı itibariyle ortalama 20 bin ₺ alabiliyorken, senelerini hizmet sektöründe geçirmiş bir tekniker devlet memurundan fazla maaş alabilir.

Devlette alınan maaşlar ortalama ne kadar?

Anestezi teknikerleri, sağlık hizmetleri sınıfında memurlardır. Doktor, hemşire, anestezi teknikeri ve benzeri sağlık hizmeti verenler için ücretler ise ek ödemelere göre belirlenmektedir.

Sözleşmeli konumda bir anestezi teknikeri 30 - 35 bin ₺ arası (Seyyanen zamlı maaş dahildir. Seyyanen zam kadrolu devlet memurlarına verilmektedir.) bir ücret alırken, devlet memuru olan bir anestezi teknikerinin maaşı; sabit ek ödeme dışında döner sermaye, varsa nöbet ücretleri, varsa eş ve çocuk yardımı ücreti eklenerek hesaplanır buda memuriyet kademesine bağlı olarak ortalama aylık 35 - 40 bin  arası bir maaşa tekabül eder. Tabi anestezi teknikeri olarak atandıktan sonra bir lisans programı tamamlarsanız ve çalıştığınız devlet kurumuna mezun olduğunuz diplomayı verirseniz maaşınız da belirli bir artış olabilmektedir. 

Ayrıca diğer memurlar gibi enflasyon oranına göre yapılan zam miktarıyla maaşınız her yıl artış gösterecektir. Örnek vermek gerekirse yeni mezun olan bir anestezi teknikeri devlet memurluğundan ortalama 34 bin  alıyor diyelim. 20 senelik hizmeti olan anestezi teknikeri de hizmet yılı, eş - çocuk yardımı, döner sermaye ve nöbet ücretleriyle birlikte ortalama 38 - 40 bin civarı maaş alması mümkündür. (Maaşlar 1000 - 2000 ₺ arası değişebilir ve nöbetler hariç rakamlardır.) Tabi bu rakamlara ulaşmak yeni atananlar içinde mümkündür burada atanılan hastane ve hastanedeki döner sermaye ve nöbet ücretleri önemlidir.

Özel sektörde alınan maaşlar ortalama ne kadar?

Özel hastaneler, maaşları hastanenin ödeme ve maaş politikasına göre belirlemektedir. Özel hastaneler yeni başlayan bir anestezi teknikerine hemen 30 - 40 bin ₺ vermezler bu hayalleri unutun. (Tabi hastane sahibinin oğluysanız veya dayınız varsa sıkıntı yok.) Başlangıçta iyi maaşlar için KPSS'ye çalışıp devlete atanmak gereklidir. Yeni başlayan bir anestezi teknikeri ortalama 20 bin  civarlarında bir maaşla işe başlar. Özel hastanelerin politikalarından dolayı verilen ücretler asgari ücrete kadar düşürülmeye başlamıştır. İş bulmakta zorlanan yeni mezun anestezi teknikerleri de bu maaşları maalesef kabul etmektedirler. Yeni mezunlara verilen 20 bin  civarı maaş tecrübeye ve hizmet süresine göre değişebilmektedir. Yeni başlayan bir anestezi teknikeriyle 5 veya daha fazla yıl çalışan bir anestezi teknikeri aynı maaşı almaz.

Yine maaşa ek olarak nöbet tutmak maaşınızı arttırır fakat nöbet tutmak ayrıca daha çok çalışmanıza neden olacaktır. Devlet memurluğunda da nöbet durumunun olduğunu unutmamak gereklidir.

Maaşın zamlanarak yükselmesi aynı özel hastanede yıllarca çalışmakla mümkündür. Örneğin şu anda 21 bin  ile işe başladığınız bir kurumda yıllarca çalışmak hem maaşınızın hem tazminatınızın yükselmesine yardım edecektir.  Hastanelerde tazminat söz konusu olunca, sırf hak edilen tazminatın yanmaması için kurum değiştirmemek hedef haline gelmiş olup bundan dolayı sağlık çalışanları işten çıkmamak adına verilen maaşı kabul ederek işlerine devam etmektedirler. Günümüzde bazı özel hastaneler yüksek tazminatlar vermemek için belirli periyotlarla personel değişikliği yaparlar.

Sonuç olarak yüksek maaşları alabilmenin tek yolu 2024 yılında devlet memuru olmaktan geçiyor. Özel sektörde ise kendini geliştirmek, tecrübeli olmak veya aynı hastanede yıllarca çalışmaktan geçiyor. Tabi özel hastaneler de buna bağlı olarak yüksek maaş vermemek adına çalışanlarını değiştirip kar etme peşindedirler. Burada en belirgin özellik yine tecrübedir. İşi biliyorsanız çalıştığınız kurum vereceği ücretin derdine düşmez ve çalışanını bırakmaz. Nöbet ücretlerine gelecek olursak, kazandığınız maaşınız üzerinden saat başı kazancınız hesaplanır ve bir buçuk bazı yerlerde iki katı saat başı ücretinden mesailer hesaplanır. (Örneğin: 22 bin ₺ maaşı olan bir teknikerin aylık 200 saat çalışması gereksin. Bu durumda kazanılan maaşı aylık çalışılması gereken saate bölmemiz gereklidir. 22000  / 200 = 110 ₺. Buradan da anlaşılacağı üzere 200 saat çalışan bir tekniker 22 bin ₺ maaş alıyorsa saati 110 ₺ ye tekabül eder. Tuttuğu saatlik mesai ücretini de bir buçuk katı (165 ₺) veya iki katı (220 ₺) olarak almaktadır. 14 saat normal nöbet tutan bir tekniker 14 x 165 ₺ = 2310 ₺ alacaktır. Fakat özel günler, bayam ve yıl başı gibi günlerde iki katı ücret alınacağından 14 x 220 ₺ = 3080 ₺ mesai ücreti alınacaktır.) Verilen örnek normal bir örnektir bu durumu çalışılan kurum vermeyi istemez bundan dolayı saatten düşme teklif bile edilecektir. Bazı hastaneler ise tutmayan kişileri işten çıkarılmayla tehdit edebilirler. Böyle yapan kurumların amacı daha az fiyatlara nöbet tutturmaya çalışmaktan ibarettir. Lütfen haklarınızı savununuz.

Özel sektörde kendinizi geliştirmeniz ve aranan eleman olmanızla birlikte istediğiniz maaşlarda her zaman iş bulmanız mümkündür.

Güncelleme: 19 Şubat 2024