Anestezi Teknikeri Maaşı Ne Kadar?

Devlet ve özel sektörde anestezi teknikeri maaşları ne kadar sorularına cevap veriyoruz.

Devlet memuru olan veya özel sektörde çalışan bir anestezi teknikerinin maaşı arasında farklı etmenlere göre fiyat farkı bulunmaktadır. Özel sektörde yeni başlayan bir anestezi teknikeri asgari ücret alabiliyorken, senelerini hizmet sektöründe geçirmiş bir tekniker devlet memurundan fazla maaş alabilir.

Devlette alınan maaşlar ortalama ne kadar?

Anestezi teknikerleri, sağlık hizmetleri sınıfında memurlardır. Doktor, hemşire, anestezi teknikeri ve benzeri sağlık hizmeti verenler için ücretler ise ek ödemelere göre belirlenmektedir. Sözleşmeli konumda bir anestezi teknikeri 16 - 17 bin arası (Seyyanen zamlı maaş dahildir. Seyyanen zam kadrolu devlet memurlarına verilmektedir.)bir ücret alırken, devlet memuru olan bir anestezi teknikerinin maaşı; sabit ek ödeme dışında döner sermaye, varsa nöbet ücretleri, varsa eş ve çocuk yardımı ücreti eklenerek hesaplanır buda memuriyet kademesine bağlı olarak ortalama aylık 23 bin - 31 bin ₺ arası bir maaşa tekabül eder. Tabi anestezi teknikeri olarak atandıktan sonra bir lisans programı tamamlarsanız ve çalıştığınız devlet kurumuna mezun olduğunuz diplomayı verirseniz maaşınız da belirli bir artış olabilmektedir. 

Ayrıca diğer memurlar gibi enflasyon oranına göre yapılan zam miktarıyla maaşınız her yıl artış gösterecektir. Örnek vermek gerekirse yeni mezun olan bir anestezi teknikeri devlet memurluğundan ortalama 23 bin ₺ alıyor diyelim. 20 senelik hizmeti olan anestezi teknikeri de hizmet yılı, eş - çocuk yardımı, döner sermaye ve nöbet ücretleriyle birlikte ortalama 30 bin ₺ civarı maaş alması mümkündür. (Maaşlar 0-1000 arası değişebilir ve nöbetler hariç rakamlardır.) Tabi bu rakamlara ulaşmak yeni atananlar içinde mümkündür burda atanılan hastane ve hastanedeki döner sermaye ve nöbet ücretleri önemlidir.

Özel sektörde alınan maaşlar ortalama ne kadar?

Özel hastaneler, maaşları hastanenin ödeme ve maaş politikasına göre belirlemektedir. Yeni başlayan bir anestezi teknikerine de hemen 25 - 30 bin ₺ de vermezler bu hayalleri unutun. (Tabi hastane sahibinin oğluysanız veya dayınız varsa sıkıntı yok.) Başlangıçta bu maaşlar için kpss ye çalışıp devlete atanmak gereklidir. Yeni başlayan bir anestezi teknikeri ortalama 13 bin ₺ civarlarında bir maaşla işe başlar. Anestezi teknikerliğinde mezun çoğalmaya başladığı için verilen maaşlar hastaneler tarafından asgari ücrete kadar düşürülmekte ve asgariden maaş veren özel hastaneler çoğalmaya başlamıştır. İş bulmakta zorlanan yeni mezun anestezi teknikerleride bu maaşları kabul etmektedirler. Yeni mezunlara verilen 13 bin ₺ maaş tecrübeye ve hizmet süresine göre değişebilmektedir. Yeni başlayan bir anestezi teknikeriyle 5 veya daha fazla yıl çalışan bir anestezi teknikeri aynı maaşı almaz. Yine maaşa ek olarak nöbet tutmak maaşınızı arttırır fakat nöbet tutmak ayrıca daha çok çalışmanıza neden olacaktır. Yani devlet memurluğundan daha çok çalışırsınız. Maaşın zamlanarak yükselmesi aynı özel hastanede yıllarca çalışmakla mümkündür. Örneğin şu anda 13 bin ₺ ile işe başladığınız bir kurumda yıllarca çalışmak hem maaşınızın hem tazminatınızın yükselmesine yardım edecektir.  Hastanelerde tazminat söz konusu olunca, sırf hak edilen tazminatın yanmaması için kurum değiştirmemek hedef haline gelmiştir. Anestezi teknikerleri tazminat hak etmek için aynı kurumda çalışmak istenmese bile zorla çalışarak tazminatlarını yakmazlar. Bazı hastaneler yüksek tazminatlar vermemek için belirli periyotlarla personel değişikliği yaparlar.

Sonuç olarak yüksek maaşları alabilmenin tek yolu 2023 yılında devlet memuru olmaktan geçer. Özel sektörde ise kendini geliştirmek, tecrübeli olmak veya aynı hastanede yıllarca çalışmaktan geçer. Tabi özel hastaneler de buna bağlı olarak yüksek maaş vermemek adına çalışanlarını değiştirip kar etme peşindedirler. Burada en belirgin özellik yine tecrübedir. İşi biliyorsanız çalıştığınız kurum vereceği ücretin derdine düşmez ve çalışanını bırakmaz. Nöbet ücretlerine gelecek olursak hastaneden hastaneye değişiklik gösterdiği için bir fiyat söylemek çok zordur. Kurumların burada ki mantığı ne kadara nöbet tutturabilirsem kardır mantığıyla ilgilidir. Özel sektörde kendinizi geliştirmeniz ve aranan eleman olmanızla birlikte istediğiniz maaşlarda her zaman iş bulmanız mümkündür.

Güncelleme: 18 Eylül 2023