Anestezi Teknikeri Maaşı Ne Kadar?

Devlet ve özel sektörde anestezi teknikeri maaşları ne kadar sorularına cevap veriyoruz.

Devlet memuru olan veya özel sektörde çalışan bir anestezi teknikerinin maaşı arasında farklı etmenlere göre fiyat farkı bulunmaktadır. Özel sektörde yeni başlayan bir anestezi teknikeri asgari ücret alabiliyorken, senelerini hizmet sektöründe geçirmiş bir tekniker devlet memurundan fazla maaş alabilir.

Devlette alınan maaşlar ortalama ne kadar?

Anestezi teknikerleri, sağlık hizmetleri sınıfında memurlardır. Doktor, hemşire, anestezi teknikeri ve benzeri sağlık hizmeti verenler için ücretler ise ek ödemelere göre belirlenmektedir. Devlet memuru olan bir anestezi teknikerinin maaşı; sabit ek ödeme dışında döner sermaye, varsa nöbet ücretleri, varsa eş ve çocuk yardımı ücreti eklenerek hesaplanır buda memuriyet kademesine bağlı olarak ortalama aylık 4000 - 6000 ₺ arası bir maaşa tekabül eder. Tabi anestezi teknikeri olarak atandıktan sonra bir lisans programı tamamlarsanız ve çalıştığınız devlet kurumuna mezun olduğunuz diplomayı verirseniz maaşınız da belirli bir artış olacaktır. Ayrıca diğer memurlar gibi enflasyon oranına göre yapılan zam miktarıyla maaşınız her yıl artış gösterecektir. Örnek vermek gerekirse yeni mezun olan bir anestezi teknikeri devlet memurluğundan ortalama 4000 ₺ alıyor diyelim. 25 senelik hizmeti olan anestezi teknikeri de hizmet yılı, eş ve çocuk yardımı ile ortalama 5000 ₺ maaş alacaktır. (Maaşlar 0-600 arası değişebilir ve nöbetler hariç rakamlardır.)

Özel sektörde alınan maaşlar ortalama ne kadar?

Özel hastaneler, maaşları hastanenin ödeme ve maaş politikasına göre belirlemektedir. Yeni başlayan bir anestezi teknikerine de hemen 6000 - 7000 ₺ de vermezler bu hayalleri unutun. (Tabi hastane sahibinin oğluysanız veya dayınız varsa sıkıntı yok.) Yeni başlayan bir anestezi teknikeri ortalama 3000 - 3300 ₺ civarlarında bir maaşla işe başlarlar. Anestezi teknikerliğinde mezun çoğalmaya başladığı için asgari ücrete kadar düşülüp, asgariden maaş veren özel hastaneler çoğalmaya başladı. Neyse ilk başlayana verilen 3000 - 3300 ₺ maaş tecrübeye ve hizmet süresine göre değişebilmektedir. Yine maaş ödemelerinde varsa nöbet ücretleri, varsa eş ve çocuk yardımı ücreti maaş oranını belirler. Maaşın zamlanarak yükselmesi aynı özel hastanede yıllarca çalışmakla mümkündür. Örneğin 3000 ₺ ile işe başladınız ve maaşınıza her yıl 200 ₺ zam aldınız. 10 yıl sonra sadece her yıl aldığınız zamlar 2000 ₺ ediyor. Yani 10 yıl sonra 5000 ₺ maaş alabilirsiniz. (Nöbet, eş ve çocuk yardımı ücretleri, asgari ücret artışları ve ek zamlar dahil değildir.) Bu örnek de sadece yıllık 200 ₺ zam aldığınızı varsayarak bir hesap yaptık daha fazlada alabilmeniz mümkün. Sonuç olarak yüksek maaşları alabilmenin tek yolu kalıcı olabilmekten geçer. Tabi özel hastanelerde buna bağlı olarak bu kadar maaş vermemek adına sürekli çalışanlarını değiştirip kar etme peşindedirler. Burada en belirgin özellik yine tecrübedir. İşi biliyorsanız çalıştığınız kurum 5000 - 10000 ₺ nin derdine düşmez sizi de bırakmaz. Nöbet ücretlerine gelecek olursak hastaneden hastaneye değişiklik gösterir. Bundan dolayı nöbet ücretleriyle ilgili bir fiyat söylemek çok zordur. Farlı özel hastaneler farklı nöbet ücretleri verebilmektedir. Burada da olay tamamen ne kadara nöbet tutturabilirsem kardır mantığıyla ilgilidir. Özel sektörde kendinizi geliştirmeniz ve aranan eleman olmanızla birlikte istediğiniz maaşlarda her zaman iş bulmanız mümkündür.